Ötödik csakránk a gerinc mentén felfelé haladva a Torokcsakra. Szankszkritul a neve Visuddha, ami azt jelenti, „Tiszta”. A Torokcsakra helye szimbolikus: a torok tövében, a kulcscsont fölött helyezkedik el, ahol a mellkas és a fej találkozik; vagyis ahol az érzelmek (mellkas, szív) találkoznak a gondolkozással (fej, elme). A Torokcsakra felel önkifejezésünkért (ahogy hangot adunk érzelmeinknek és gondolatainknak), a világos és őszinte kommunikációért, valamint a beszéd és a hallgatás egyensúlyáért.
![]() |
Kép forrása: Internet |
A Torokcsakra
· helye: a torok tövében, a mellkas fölött
· mantrája: HÁM (a mantra zengetése harmonizálja a csakra működését)
· színe a kék
· szimbóluma a tizenhat szirmú lótusz,
· minőségei: „Az igazság szabaddá tesz”, világos kommunikáció, kreatív önkifejezés, nyitottság, függetlenség
· jellemző érzékelése a hallás
· amik kiegyensúlyozó hatásúak: kék ég, meditációs zenék
· eleme az éter (ezt szimbolizálja a lótusz közepén lévő kör).
Az éter a legfinomabb az öt elem közül (föld, tűz, víz, levegő, éter). A Visuddha aktív, kifelé irányuló polaritású csakra, ami kommunikációnkért, de mások kommunikációjának befogadásáért is felelős. Meghatározó feladata a beszéd és a hallgatás egyensúlyának fenntartása. (Ez az egyensúly azért is különösen fontos, mert a jóga filozófiája előbbre tartja az Ahimsa – vagyis a nem-ártás – előírását, mint a Szatja, vagyis az igazság irányelvét. Vagyis mindig tegyük mérlegre, hogy amit igazságként kimondani készülünk, vajon nem szegi-e meg szükségtelenül az Ahimsa törvényét.)
Fizikailag a száj, a nyelv, a fogak, a torok, a gégefő és a hangszálak, a nyelőcső, a nyirokrendszer, a tüdő és a hörgők, valamint az állkapocs működése tartozik a csakrához. Ezáltal lesz a csakra működési területe a képzett hang érzékelése, vagyis a hallás is. Mirigye a pajzsmirigy és a mellék-pajzsmirigy, ami szívműködésünk- és testsúlyunk szabályozásában játszik szerepet és befolyásolja kiválasztási folyamatainkat. A Torokcsakra zavart működésére utalhat a visszatérő megfázás, mandulagyulladás, az asztma, a bronchitis, a köhögés, a légzési nehézségek, nyakfájdalmak, nyelvproblémák, rekedtség, szájszag, torokfájás, tüdőproblémák, valamint az állandó fülcsengés és egyéb fülproblémák.
Pszichikai szinten a csakra a gondolatok kifejezéséért felel – az önkifejezéséért, a tiszta kommunikációért, a művészi kifejezésmódokért, az alkalmazkodásért, az önuralomért, a hallás utáni megértésért, a tanulásért, az információcseréért. Ha a Torokcsakra elégtelenül működik, olyan mentális problémák jelenhetnek meg, mint a gondolatok kifejezésére való képtelenség, zavaros, kusza, nehezen követhető gondolatmenet, dadogás, merev gondolkodás, az új körülményektől és helyzetektől való túlzott idegenkedés. Kiegyensúlyozott működésénél jellemző a derű, a letisztult gondolkodásmód és beszéd, költői tehetség, dallamos hang, hallás utáni könnyű tanulás és a tanultak könnyű tolmácsolása, a jó tanítói képesség. Kiegyensúlyozott Torokcsakrával képessé válunk álmaink értelmezésére és nyitottak leszünk az igaz tudás keresésére.
Jógában több ászana is segíti az ötödik csakra kiegyensúlyozott működését, ilyenek a nyaki gerincet és a felső háti szakaszt megmozgató gyakorlatok, valamint a kartámaszos ászanák. Pránajámák közül az udzsájji légzés.
· Előre- és hátrahajlítások – pl. Adho mukha svanászana; Uttánászana, Ardha chandrászana
· Homorítás térdelésben – pl. Ustrászana és variációi
· Homorítás hason – pl. Utthita dhanurasana, Salabászana
· Fordított testhelyzetű ászanák – pl. gyertya póz, Kandarászana (kis jógahíd), Halászana (eke póz)
· Homorítás háton fekvésből (az előbb felsorolt fordított testhelyzetű pózok kompenzálására) – pl. Matsjasana, Purvottánászana
· Kartámaszos ászanák – a csakrát megnyitó, feszültségoldó póza Szimhászana (oroszlán póz)
Jógán kívül is többféle képpen tehetünk azért, hogy ötödik csakránk kiegyensúlyozottan működjön.
· Az Ayurvédaa következőket ajánlja, mint gyógymódot:
Ø mantraéneksés
Ø naplóírás
Ø nasya olaj alkalmazása
Ø Táplálkozás: kék gyümölcsök (pl. szeder, áfonya) és fán termő gyümölcsök (pl. alma, körte, szilva)
· A Visuddha csakra ásványai: amazonit, türkiz, akvamarin (és minden kék kő)
· Színterápia: kék és világoskék viselése – különösen jó a kék sál
· Illóolajokeukaliptusz, fenyő, zsálya, geránium, levendula, rózsaolaj
· Tevékenységek: Éneklés, dúdolás, zenehallgatás, mantrázás, pránajáma gyakorlás, nevetés
· Vizualizációk: kék szín légzés (ragyogó kék fény tágul és összehúzódik minden be- és kilégzésre)
· Meditáció: Mantra meditáció, hangtála, hangszeres, zenés meditációk
· Megerősítések(Szankalpák): „Világosan és őszintén kommunikálok.”, „Őszintén fejezem ki magam.”, „Kimondom, amit gondolok.”, „Őszinte vagyok magammal és másokkal.”
Források:
Haris Dzsohari – Csakrák – Rejtett energiaközpontok (1993, Édesvíz Kiadó)
YTT200/2019 – Tóth Andrea