A Csodálatos Csipkebogyó

Instagramon kérdeztelek benneteket, hogy mik az őszi kedvenceitek. A sütőtök után szoros versenyben lett ezüstérmes a Csodálatos Csipkebogyó.
A csipkebogyó egy rózsa fajta. Nyáron biztos láttátok, csak nem biztos, hogy felismertétek szép, rózsaszín virágá. Ősszel viszont látványosan piroslik, és amilyen kicsi igényű, mindenhol megterem. Ezt éppen nagyfiam iskolájából hazafelé fotóztam a buszmegállóban. Leszedni nem szedtem le, mert forgalmas út mellett nő (és ezért sajnos nagyon szennyeződik), de gyönyörűnek itt is gyönyörű. 

Latin neve ROSA canina, ami kutyarózsát jelent. Már időszámításunk előtt is használták a gyógyászatban – többek közt a kutyák által terjesztett veszettség ellen tulajdonítottak neki gyógyító erőt. Egy görög legenda szerint a virága eredetileg fehér volt, de Afrodíté istennő megsebezte az ujját a csipkebogyó tüskéjével, ez színezte rózsaszínre a virágot.
A csipkebogyó szirma és és bogyója is gyógyhatású.
Az ájurvédában külsőleg hűsítő, gyulladáscsökkentő, tonizáló és sebgyógyító hatása miatt kenőcsként és olaj formájában is használják. (Csipkebogyós kozmetikumokat nyugodtan választhatunk akné, bőrgyulladás, ekcéma vagy napégés esetén.)
Belső fogyasztásra meleg teaként legfőképpen a Vata típusnak ajánlott, mint stresszűző, nyugtató ital. Mindenkinek ajánlott, mint kedélyjavító.
A csipkebogyó ősszel érik és könnyen eltehető télire. A hideg évszakokban legyengülő immunrendszerrel csodát tesz, lássuk, hogy hogyan is.
Rengeteg benne a C-vitamin: 100 gramm szárított bogyóban 1700–2000 milligramm található. A C-vitamin erősíti a vérerek falát, ennek köszönhetően pedig szilárdítja a kötőszöveteket. Tartalmaz nagyobb mennyiségben A-, B-, D-, K-, E- és P-vitamint is. Antioxidáns hatású flavonoidjai lassíthatják az öregedési folyamatokat. A csipkebogyó ásványi anyagokban és nyomelemekben is gazdag: magnéziumot, mangánt, káliumot, foszfort, szelént és cinket is tartalmaz. A csipkebogyó képes csillapítani az ízületi betegségek (pl. a porckopás) tüneteit. Enyhe vízhajtó, ezért vese-,illetve hólyagbántalmak esetén is alkalmazható. Segít a szervezetben felgyülemlett méreganyagok kiürítésében és csökkenti a gyulladást. A korábban már emlegetett csipkebogyó tea segít enyhíteni a nátha, influenza, hörghurut és a torokgyulladás tüneteit. Vízhajtó hatása enyhe, de ennek ellenére ne fogyasszunk többet belőle, mint a napi folyadék-igényünk negyede. Mézzel annyira finom, hogy nehéz az “egy-negyedes-szabályt” betartani 🙂
Hogy is álljunk neki, ha megkívántuk ezt a csodateát?
Beszerezhetjük már előre feldolgozott formában, de szedhetjük mi magunk is.
Vigyázzunk, hogy ne szemezgessünk forgalmas utak, vasuti sínek, stb mentén. Ügyeljünk rá, nehogy más piros termések keveredjenek közé és válogassuk ki a feszes, egészséges szemeket. Ne feledkezzünk meg az erdő lakóiról sem: ne taroljuk le a bokrokat, mert az állatoknak is fontos, hogy télen hozzájussanak a kis piros vitaminbombákhoz. A szüretet lehetőleg fogyó hold idejére tegyük, eltenni viszont növő holdkor a legideálisabb a gyümölcsöket. Ha tárolni szeretnénk, tegyük papírba vagy üvegbe (ezutóbbi mellé tegyünk egy kis vattát, ami felszívja a kicsapódó nedvességet), semmiképp se műanyag zacskóba (úgyis műanyag mentesítünk 😉 )
Ha hazavittük a teának szedett bogyókat, otthon vágjuk őket ketté és maggal vagy kimagozva tegyük őket meleg, jól szellőző helyre száradni. Légmentesen záródó edényben, sötét helyen évekig is eláll. A teát – hogy a C-vitamin tartalom megmaradjon – nem forrázással, hanem áztatással készítjük. Langyos vízben legalább 5, de inkább 12 órán át áztatjuk a szárított gyümölcsöt. Utólag ízesítjük, lehetőleg mézzel. (Pont, amiért nem forraljuk, gyerekeknek egy-másfél éves kor előtt nem ajánlott!)
És mi készülhet még a csipkebogyóból? Pláne, ha már kiválogattuk belőle teának a legszebb szemeket?
A puhább, ráncosabb bogyókat megehetjük frissen, de ezzel várjuk ki, amíg megcsípi a dér. Vágjuk le a bogyó végét és óvatos nyomással toljuk ki a krémes, fehér gyümölcshúst.
Csipkebogyóból készül még bor, lekvár (vagyis hecsedli), szörp (amit ha préseléssel állítunk elő, szintén megtartja a C-vitamin tartalmát) és még süteményt is (tipikus, a mi hagyományaink szerint télies fűszerekkel, mint pl. a fahéj). Ami meg különösen megmozgatta a fantáziámat, hogy zabkását is készíthetünk vele, ha éjjel áztatjuk és hidegen keverjük a reggeli-alaphoz. 
Ha kedvet kaptatok csipkebogyót szemezgetni, könnyen beépíthető egy hétvégi kirándulós programba.
Szép őszi hétvégét nektek!

Vélemény, hozzászólás?

Adatok megadása vagy bejelentkezés valamelyik ikonnal:

WordPress.com Logo

Hozzászólhat a WordPress.com felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Facebook kép

Hozzászólhat a Facebook felhasználói fiók használatával. Kilépés /  Módosítás )

Kapcsolódás: %s

%d blogger ezt szereti: