Holnap van november utolsó napja és kezdődik a december, ezzel a bejegyzéssel pedig végetér őszi ájurvédás éngondoskodó sorozatom. Nosztalgiával engedem el, mert annyi minden témát lehetne még kifejteni – de az idő az én kedvemért sem áll meg és az ősznek is búcsút kell intenünk.
Viszont te már tudod, hogy te milyen típus is vagy és ráhangolódtál a természet ritmusára. Kialakítottál, kipróbáltál vagy elolvastál olyan módszereket, amik jót tesznek testednek-lelkednek. Ezeket nem kell harmincadikáról elsejére sutba vágnod, sőt! 🙂 Egész évben használhatod őket apró módosításokkal (nyáron ne forró, hanem inkább szobahőmérsékletű vagy hűvös italt válassz – de ezt súgják az ösztönönk is, szerintem).
A várakozás megszépíti magát a várakozás tárgyát, ahogy az uticélhoz is értéket ad maga az utazás.
Nekem az Advent is a lassításról, az ünnepi hangulatba való átmenetről szól; ráhangolódásról és befelé (a szeretteim felé) való figyelésről.
![]() |
Egy befőttesüvegnyi családi program |
Nálunk második éve lesz olyan adventi, amit családilag készítünk, mégis meglepetés. Huszonnégy cetlit osztok ki és mindenki a sajátjaira felír egy kívánságot, hogy mit szeretne közösen csinálni másnap este, családilag. Lehet séta, mozi, sütisütés, társasjáték, bármi. A cetliket bedobjuk egy befőttes üvegbe és előző nap kihúzzuk, hogy mi lesz a másnap esti közös program (így ha kell, elő is tudunk rá készülni pl. süti-alapanyaggal). A program meglepetés, de valaki mindig nagyon örül, hogy az ő kívánsága vált valóra – mi többiek pedig vele örülünk.
![]() |
Már készülök adventi ötletekkel |
1. Sétálj egyet (ne siess) és közben lélegezz mélyen – Vajon más illata van a decembernek, mint a novembernek?
2. Reggel hagyj magadnak öt perccel többet a reggeli teendőkre – indítsd komótosan a hetet
3. Este próbáld ki az olajos masszázst – bármilyen otthon evésre használt olajjal nekiláthatsz zuhanyozás előtt. Ha kevés az időd, csak a könyöködet maszírozd be vele.
4. Nyomozz! Derítsd ki, mi az arany tej és hogy szereted-e?
5. Tartsd magad melegen az utcán is – viselj puha sálat, meleg sapkát és kesztyűt
6. Hozzád jön a Mikulás? Nézd meg, hogy hozott-e szezonális gyünölcsöt, olajos magvakat?
7. Készíts magadnak meleg reggelit és add meg a módját – szépen teríts meg és fogyaszd a reggelit nyugalomban
8. Ma már, ha van adventi koszorúd, a második gyertyát gyújtjuk meg rajta. Akár koszorún, akár csak úgy, gyújts gyertyát és koncentrálj magára a lángra vagy csukot szemmel a láng előtted megjelenő képére. Ez jó koncentrációs gyakorlat a meditáció felé vezető úton.
9. Ha szereted, párologtass illóolajat – az ájurvéda télre narancsot, szantált, fahéjat, szegfűszeget, borsmentát és gyömbért ajánl.
10. (V)egyél egy adag sült gesztenyét
11. Próbálj ma időben elmenni aludni
12. Szakíts időt egy barátra – hívd fel vagy találkozzatok személyesen
13. Péntek 13 szerencsés vagy balszerencsés nap? Készíts listát, hogy a héten eddig mennyi olyan dolgot tettél magadért testileg-szellemileg-lelkileg
14.Menj ki a természetbe és gyűjts valami szezonálisat, ami jól néz ki a nappaliban (inkább tobozt, mint rénszarvast 😉 )
15. Készítsd el ma este a holnapi reggelit. Próbáld ki ezt a “másnapos” bulgur receptet, amit este elő tudsz készíteni és reggel csak gyorsan meg kell melegíteni. Hozzávalók: 1 bögre bulgur, 2 bögre forró víz vagy zöldségleves, 2 tk téli fűszerkeverék (az ájurvéda szerint: 1 rész koriander,1 rész római kömény, 1 rész kurkuma, negyed rész só, negyed rész nádcukor, fél rész gyömbér, fél rész feketebors – de te nyilván azzal fűszerezed, ami neked kedves), 1/4 bögre mazsola (opcionális) vagy 1/4 bögre reszelt répa/káposzta, csipet só. Elkészítés: Tedd a bulgurt egy közepes méretű serpenyőbe. Öntsd rá a két bögrényi vizet/levest és hagyd állni éjszakára. Reggel add hozzá a fűszereket és annyi vizet, hogy közepes lángon főzve ne ragadjon le a bulgur. Add hozzá a mazsolát vagy a zöldségeket, takard le és hagyd főni 7-10 percig.
Készítheted zöldségek nélkül is; este beáztathatod a bulgurt a mazsolával és a fűszerekkel együtt és akkor reggel csak gyorsan megmelegíted és kész is.
16. Iktass a regeli rutinodba egy gyors, frissítő arcmasszázst pár csepp szezám- vagy jojoba olajjal
17. Szánj ma időt testmozgásra
18. Készíts valami gyömbéreset (ital, főétel vagy desszert – teljesen mindegy)
19. Este elalvás előtt gondold végig, hogy mi történt aznap, amiért hálás lehetsz
20. Keresd meg a kedvenc téli zenéidet (ha van ilyened, vagy ha eddig nem tetted meg) és kezdd el hallgatni őket
21. Főzz egy chai lattét és élvezd a hétvége nyugalmát (bizony, még most, karácsony előtt is kell, hogy legyen neki!!)
22. Szánj időt olvasásra
23. Süss mézeskalácsot – használj fahéjat, szegfűszeget, ánizst, szerecsendiót (és ami még jólesik)
24. Élvezd a tegnap sütött mézeskalácsot egyedül vagy vendégekkel, karácsonyfával vagy anélkül – emlékesztesd magad, hogy bárhol is vagy, az ünnep a tiéd!
*Népi babona: aki megmossa az arcát az első hóban, az idén is szép marad! 🙂