Még a hónap elején írtam a Margaréta Ház blogjára ezt a bejegyzést, de azóta sem vesztett aktualitásából. Fogadjátok szeretettel ezt az öt, a mindennapi életbe könnyen beilleszthető tippet.
Vigyázzatok magatokra, maradjatok egészségesek!
Villám gyorsan eltelt a március és megérkezett a szeszélyes április.
Éjjel még hideg van, de napközben már van, hogy egy pulóver is elég – persze ha a korlátozott kijárás mellett egyáltalán kidugjuk otthonról az orrunkat.
Hogy a bezártság ellenére mégiscsak együtt változzunk az ébredő természettel és segítsünk testünknek-lelkünknek a tavaszi átállásban, beépíthetjük a következő egyszerű lépéseket a napjainkba.
Az ájurvéda a jóga egészségmegőrzést célzó testvértudománya.
Holisztikus, vagyis a teljes egészet nézi; egységként kezeli a testet-lelket-szellemet. Kiterjed fizikai egészség megőrzésére, a betegségekből való gyprsabb felépülésre, a testápolásra, filozófiára, életmódra, táplálkozásra, masszázsra, szépségápolásra – mindenre, ami a Nagy Egész része.
Ebből a megközelítésből gyűjtöttem össze öt egyszerű tippet áprilisra.
1) Ébredjünk a Nappal – Lélegezz!
A tavaszi fáradtsággal és a több otthonléttel együtt jön a kísértés, hogy reggel sokáig aludjunk. Ahhoz, hogy elég energiánk legyen egész nap, mégis érdemes napkelte és lgkésőbb reggel nyolc között felkelnünk az ayurvéda szerint. Később már hiába aludtunk többet, mégis nehezebb lesz az ébredés.
Kezdjük a napot légzőgyakorlattal. Ez lehet olyan egyszerű gyakorlat is, mint pár lassú, mély, egyenletes be-és kilégzés. Használd a rekeszizmodat, hagyd, hogy a hasad is kidomborodjon (hasi légzés), utána hagyd, hogy mellkasod táguljon és vállad is kicsit megemelkedjen – így egész tüdődet feltöltöd oxigénnel. Kilégzésnél engedd vissza a hasad, majd engedd ki a levegőt a mellkasodból. Már a teljes tüdős légzés néhányszori ismétlésével sokat tehetünk immunrendszerünk optimális működéséért.
2) Együnk frisset, szezonálisat
Hosszabb nappalok, duzzadó rügyek, kibomló virágok – e természettel együtt mi is megújulunk. Vágyunk a szabadba, ránkjön a “tavaszi zsongás”. Ilyenkor nyirokrendszerünk és májunk is magasabb fordulatszámon dolgozik. Megtámogathatjuk a tavaszi tisztulást friss zöldek és hajtások fogyasztásával, mint például a gyermekláncfű, sóska, spenót, a spárga vagy a kelbimbó. Szezonális a karalábé és a kelkáposzta, a medvehagyma és a madársaláta – ezek mind segítenek a testünket felfrissülni. A kesernyés íz az ayurvéda szerint eltávolítja a hőt a fizikai testből, megelőzve ezzel a tavaszi megfázást, a végtagok dagadását és a hirtelen jött meleg időből adódó fejfájást.
Ne tegyük még viszont félre a télire savanyított zöldségeket: a savanyúságol és a citrusfélék (mint a grapefruit és a citrom) tovább segítenek májunknak a tavaszi nagytakarításban.
A nap folyamán igyunk (lehetőleg termoszban melegen tartva) római köményből, korianderből és édesköményből főzött teát (1:1:1 arányban tegyünk a növényekből a teatojásba és forrázzuk le vízzel). Ez az enyhén vízhajtó tea méregtelenítő hatású, vitalizál és segít leküzdeni a tavaszi fáradtságot.
A többi tippért kattints a Margaréta Ház blogjára, ahol egyéb, nagyon érdekes témákban is tálaltok izgalmas írásokat.
Kellemes olvasást!