Szanszkritul a “sneha” szó egyszerre jelent szeretetet és olajat. Az ájurvédikus megközelítés szerint ha olajban fürdesz, olyan hatású, mintha szeretetben fürdenél.
Az alább felsoroltak mind saját véleményemet és olvasmányaimból- és személyes tapasztalatomból leszűrt meglátásaimat tükrözik. Nem helyettesítik a hivatalos ájurvédás- vagy egyéb orvosi vizsgálatot és/vagy kezelést.
Hüvös, hideg, szeles időben kívül-belül jól jön egy kis extra olajozás.
Így add hozzá a mindennapokhoz a pár csepp extra szeretetet.
Abhjanga – Vagyis masszázs saját magunknak.
Hidratálja a bőrt, segíthet a méregtelenítésben, megnyugtatja az idegrendszert, kikapcsol a nap végen, elősegíti az alvást. Igazi őszi rituálé, amit aztán egész évben folytathatunk 🙂
Az általános ajánlás szerint zuhany előtt érdemes (mindegy, hogy reggel vagy este), de ha kint nagyon hideg van és száraz a bőrünk, lehet utána is. Mosdókesztyűvel mindig le tudjuk dörzsölni, ha maradna a bőrön felesleges olaj.
A legjobb tetőtől talpig megmasszírozni magunkat, megadni a figyelmet minden egyes porcikánknak. Ha idő szűkében vagyunk, a Vata típusúak koncentráljanak a derék alatti területre, a Pitták a törzs középső részére, a Kapha típusúak pedig a mellkastól felfelé eső területre. Ha pedig végképp csak pár percünk van, masszírozzuk a fejtetőt és a talpat. A két ellentétes pólusból a vérkeringés elviszi a jótékony hatást a test egészébe.
A csontokon hosszú, egyenes simító mozdulatokkal haladjunk a szív irányába. Az ízületeket körkörösen masszírozzuk meg. Az ájurvéda úgy tartja, hogy így megolajozzuk a (tartalékolt Vata miatt) recsegő ízületeket.
Mindhárom dosha-nak megfelelő bármilyen, lehetőleg hidegen sajtolt, helyben préselt olaj. Maga az abhjanga ellensúlyozza a felgyülemlő Vata energiát.
Ha mégis különös figyelmet szeretnél fordítani saját doshadra, így válassz:
- Vata – olíva olaj;
- Pitta – kókusz olaj
- Kapha – ricinus olaj
Mindhárom doshának tökéletes választás a szezámmag olaj.
Étkezés
Ősszel jobban kívánjuk a kiadósabb ételeket, bár egy finom olaj nyáron is feldobja a vacsorasalátát.
![]() |
Kép forrása: sophiemichelin.com |
Most, hogy hűvösebbre fordult az idő, az ájurvéda a következő olajok, illetve zsiradék használatát javasolja:
- mandulaolaj,
- olívaolaj,
- mogyoróolaj,
- sáfrányolaj,
- szezámmagolaj,
- ghí
A ghí a tisztított vaj indiai neve, de hasonlót a magyarok is készítettek jászvaj néven.
Indiában tradicionális élelmiszer, amit vízibivaly vagy tehén tejéből készítenek.
A hagyományos vaj kb 82% zsirdék mellett 18% egyéb, zsiradékban oldott szilárd anyagot tartalmaz – ezért a vaj az Indiában megszokott magas hőmérsékleten hamar megromlana. Ezért a vajat felforralják, ezzel elpárolog belőle a víz, kiválik a tejcukor és a tejfehérje. A lesüllyedő tejfehérje tetején hab formájában megjelennek a kivált szilárd anyagok, amiket így el lehet távolítani belőle és csak a tiszta vaj marad hátra. Így szinte 100%-os tiszta zsiradékot kapunk, ami magas hőmérsékleten is hosszú ideig eltartható. Ha te is szeretnéd otthon elkészíteni, itt találsz lépésenkénti leírást illetve egy videót. Süthetünk és főzhetünk is vele. És ne feledjük, hogy ahhoz, hogy a vitaminok közül kiemelkedően fontosak a zsírban oldódóak – ezért is fordítsunk külön figyelmet a kellő zsiradékbevitelre.
Esszenciális illóolajok
Ha pedig már tapintó- és ízlelő érzékeinket kényesztettük, ne hagyjuk ki a szaglást sem.
Az illatok hatnak az idegrendszerre, emlékeket idézhetnek fel és befolyásolják lelkiállapotunkat is.
Ősszel válasszunk nyugtató és/vagy fás illyatokat, ezeket élvezzük egy illatos fürdő, szauna vagy párologtatás formájában (ez mind csak az ellazulást célzó illóolaj használatára javasolt –
terápiás célú használatukat bízzuk szakemberre, forduljunk képzett aromaterapeutához!!)
Vigyázzunk, hogy mindig jó minőségű olajat párologtassunk és ellenőrizzük, hogy a megvásárolandó olaj alkalmas-e arra, hogy a bőrrel érintkezzen!!!
Egy jó minőségű olaj egyszerre ápolja testünket és szépségünket (arc- és bőrápolási rutinodba is beépítheted), jó hatással van a lelkünkre és mentális egészségünkre. Sajnos a gyenge minőségű olajok (bár csábítóan olcsóak) de allergiás reakciót vagy asztmás rohamot válthatnak ki, ezért vásároljunk inkább csak egyetlen egyet ellenőrzött forrásból, amit biztonsággal használhatunk. A jó minőségű, tiszta olajokból pár csepp elég, ezért bőven megérik azt a pénzbefektetést, amit magasabb áruk jelent!
Őszre ezek közül az olajok közül válasszunk kedvencet, ami majd megnyugtatja és felderíti testünket-lelkünket.
Személyes kedvencem egész évben a levendula – gondoljunk a Pannonhalmi Apátság hajladozó levendulamezőire. A tartalom nem szponzorált 🙂 de egyik legszebb, legkedvesebb emlékem (az arborétummal és a felfelé vezető biciklizéssel együtt).
![]() |
Levendula olaj Kép forrása: pannonhalmilevendula.hu |
Ismétlem magam, de feltétlenül hiszek a helyben megtemő növények használatában és a levendulát nézni is olyan kellemes, mint megszagolni – sőt, a merészebbek meg is kóstolhatják pl. mint szörpöt vagy lekvárt.
Illóolajok, amiket az ájurvéda késő őszre javasol nekünk:
- szantálfa,
- vanília,
- cédrus
- ylang – ylang,
- kamilla,
- levendula,
- bazsalikom,
- balzsam,
- narancs és egyéb citrusfélék,
- mimóza, .
- zsálya
Remélem, megjött a kedvetek a masszázshoz, kóstoláshoz, szimatoláshoz!
Kíváncsian várok minden kommentet, személyes visszajelzést és e-mailt, hogy te hogy építed be az olajok használatát a mindennapokba.
Szép őszi napokat mindenkinek!